top of page

hakkımızda 

IRIS PORTFOLIO STUDIO

IRIS Portfolio Studio olarak 2008 yılından bugüne değin en başta Amerika olmak üzere en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alan İtalya, İngiltere, İspanya, Kanada ve Fransa’daki okullar ile çalışmaktayım.

Her sene düzenli olarak gelişmeleri ve öğrencilerimi takip etmek amacı ile Amerika’daki okulları ziyaret ediyorum. Bu ziyaretler bazen okulların daveti üzerine oluyor. Hiçbir okulu acente olarak temsil etmiyorum. Benim amacım öğrencimin tercihine yönelik portfolyo hazırlığında yardımcı olmaktır. En çok tercih edilen okullar arasında yer alan ve öğrencilerimin eğitim görmekte olduğu okullar arasında Pratt Institute, Parsons, RISD, SAIC, SCAD, USC, Carnegie Mellon, Syracuse, Emily Carr, University of Arts London, NABA, IED, Politecnico di Milano, Istituto Marangoni  gibi okulları sayabiliriz. 

Üç yıldır yaz döneminde ise Alaçatı’daki atölyemizde New York’taki Pratt Institute’un ve Atlanta'daki SCAD'in düzenlediği yaz okulu için ev sahipliği yaptık ve katılan öğrenciler sertifikalarını aldılar. Gelecek yıllarda farklı okullar için de bu şekilde ev sahipliği yaparak öğrencilerimizi bu okullar ile buluşturmak istiyoruz. 

İRİS

KÜÇÜKBAYRAKTAR

1990 yılında; Özel İzmir Amerikan Koleji’nde lise eğitimimi tamamladıktan sonra, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde Geleneksel ve Dekoratif Türk El Sanatları "Tezhip" ana sanat dalında lisans eğitimimi tamamladım.

Özel İzmir Amerikan Koleji’nin misyonu olan ‘Enter to Learn Depart to Serve’ (Öğrenmek için katıl, hizmet için ayrıl) ilkesi beni her zaman yönlendirmiştir. Bu nedenle kendimi küçük yaş grubu öğrenciler ile resim atölyemde çalışırken bulmak çok uzun zamanımı almadı.

Yurt dışında sanat eğitimine olan ilginin yaygınlaşması ve sanat eğitimi almak isteyen öğrencilerin yaklaşımı sonucu, bu yaştaki öğrencilere de hazırlık süreçlerinde rehberlik edebileceğimi gördüm.  Bu konuda özellikle Özel İzmir Amerikan Koleji’nde bulunan yurt dışı eğitim danışmanları ve özel danışman dostlarımın vasıtası ile portfolyo çalışmalarına başladım. Bu süreç için önce bir eğitimden geçtim ve yurt dışında sanat eğitimi veren okulların başvuru portfolyoları için neler istediklerini araştırdım.

 

İzmir’de bu konuda bir boşluk vardı ve öğrenciler portfolyolarını hazırlayabilmek için neredeyse her hafta sonu İstanbul’a gitmek zorunda kalıyorlardı. İlk yıllarda öğrencilerle çalışmaya evimdeki atölyemde başladım. Şimdi kış dönemi İzmir’de, yaz aylarında Alaçatı’daki atölyelerimde çalışmalarıma devam ediyorum.

Üniversite eğitim sürecimde yeraldığım Salvador Dali'nin de öğrencisi olan, suluboya üstadı ressam Yrd. Doç. Yavuz Seçkin'in Atöylesinde geçen gelişim dönemimde, tasarıma yaklaşımımdaki düşünsel sürecimin olgunlaşmasının parametrelerini günümüzde öğrencilerim aracılığı ile görsel platforma taşıyorum.

unnamed.png

 IRIS PORTFOLIO STUDIO AİLESİ 

107f8526-8204-4cef-a637-5d3a6ac8077e.jpg

Serdar Eryorulmaz

İçindeki sanat aşkını; İris Portfolio Studio’nun kurucusu 22 yıllık hayat arkadaşı İris ile ortaya çıkaran Serdar Eryorulmaz'ın çalışmaları uluslarası koleksiyonlarda yer almakta. 2012 yılından beri öğrencilere temel sanat eğitimi, anatomi çalışmaları ve 3 boyut çalışmalarında rehberlik ediyor.

Tina Sinay.jpg

Tina Sinay

 

İris Portfolio Studio mezunlarından Tina, 

New York'da Pratt Üniversitesi Endüstriyel Tasarım bölümünde eğitimini tamamladı. Sonrasında Marc Thorpe Design (MTD)' da iki yıl profesyonel tasarımcı olarak 

çalışmalarına devam etti. Burada L'oreal Franke gibi Avrupalı ve Amerikalı markalar için üretilen işlere 3D olarak geliştirdiği çalışmalarıyla katkı sağladı.  2018 yılında Türkiyeye dönerek kendi aile şirketinde çalışmaya başladı. Aynı zamanda Stüdyomuzda yarı zamanlı olarak öğrencilerin proje geliştirme süreçlerinde İris Küçükbayraktar'a asistanlık yapıyor.

IMG_5840.jpg

İdil Özusta

İzmir Ekonomi Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak çalışan İdil, İris Portfolio Studio öğrencilerinin başvuru yapacağı okulların bizlere iletmiş olduğu beklentiler doğrultusunda tamamlanmış olan projelerin fotoğraf çekimlerinin yapılması, çekilen imajların işlenmesi ve ölçeklendirilmesi, dijital olarak her okulun beklentisi doğrultusunda hazırlanması ve sunum haline dönüştürülmesi konularında rehberlik ediyor.

a98ac55a-7502-4d3f-84c7-ad326d186e51.jpg

Öznur Küçükbayraktar

Iris Portfolio Studio'nun fikir annesi ve İris Küçükbayraktar'ın da gerçek hayattaki annesidir. Moda tasarım öğrencileri için; dikim, kalıp ve patron çıkartmak, kumaş bilgisi gibi temel dikiş eğitim süreçlerine rehberlik etmektedir. 

Dinc.jpg

Dinç Toprak

Iris Portfolio Studio ailesinde ofis koordinatörü olarak yer alan Dinç, öğrenciler için stüdyonun çalışma düzeninden ve randevuların düzenlenmesinden sorumlu olmasının yanı sıra her türlü sorunumuza çözüm getiren olmazsa olmazımız olarak her daim yanımızda yer almaktadır.

bottom of page